Mirror backup چیست؟

 

Mirror backup چیست ؟ فرآیند ایجاد کپی مستقیمی از فایل ها و فولدرهای انتخاب شده، در زمانی معین است. از آنجایی که فایل ها و فولدرها بدون هیچ گونه فشرده سازی در مقصد کپی می شود، سریع ترین روشِ بکاپ گیری است.

با وجود سرعت افزایش یافته در آن، نقاط ضعفی را نیز به همراه خواهد داشت: به فضای ذخیره سازی وسیعتری نیاز دارد و نمی تواند از طریق رمز عبور محافظت شود.

این راهکار مشابه با بک آپ کامل است. این نوع بک آپ، کپی دقیقی از مجموعه داده ها ایجاد می کند با این تفاوت که بدون ردیابیِ نسخه های مختلفِ فایل ها، تنها آخرین نسخه از داده در بکاپ ذخیره می شود.

در این نوع از بک آپ گیری، هنگامی که فایل های بی کاربرد حذف می شوند، از روی بک  آپِ mirror نیز حذف خواهند شد. بسیاری از خدماتِ بک آپ ، بکاپِ mirror را با حداقل 30 روز فرصت برای حذف پیشنهاد می کنند.

به این معناست که به هنگام حذف یک فایل از منبع، آن فایل حداقل 30 روز بر روی storage server نگهداری می شود.

ویژگی ها

 

امتیازی که بکاپِ mirror در اختیار شما می گذارد، بکاپی درست است که شامل فایل های منسوخ شده و قدیمی نمی شود.

تهیه نسخه پشتیبان آینه (Mirror backup) با یک نسخه پشتیبان کامل ،همراه  با استثنائات ، یکسان است.

نسخه پشتیبان آینه (Mirror backup)  کپی مستقیم از پوشه ها و پرونده های انتخاب شده در هر لحظه معین است.

نسخه پشتیبان آینه (Mirror backup) سریعترین روش تهیه نسخه پشتیبان است زیرا فایل ها و پوشه ها را به مقصد بدون هیچ گونه فشرده سازی کپی می کند. در حالی که انواع دیگر نسخه پشتیبان تهیه شده ، تمام پرونده ها و پوشه ها را که هر بار پشتیبان تهیه می شوند در یک “پرونده کانتینر” فشرده ، جمع آوری می کنند.

پرونده های جداگانه در مقصد جدا می شوند. یعنی مقصد به “آینه” مبدأ تبدیل می شود.

مزایا: سریعترین روش تهیه نسخه پشتیبان.

روش Mirror Backup :

از این نوع روش بک آپ گیری به عنوان Database Mirroring نیز یاد می‌شود. از این نوع روش بک آپ گیری بیشتر برای بالابردن دسترسی‌پذیری یا Availability پایگاه‌های داده استفاده می‌شود.

شما در این روش نیازمند حداقل دو سرور مجزا هستید که بتوانند Databaseهای خود را با همدیگر انطباق زمانی (Synchronize) دهند.

 

این روش بکاپ‌گیری بر اساس هر Database انجام می‌گیرد و در اصطلاح فنی به آن Per Database Basis گفته می‌شود.

 

توجه کنید که این روش صرفا با Recovery Model در حالت Full کار می‌کند. در این روش Backupگیری، اگر هر اطلاعاتی در Databaseها ثبت شود، بلافاصله با Database دیگر که بر روی سرور دیگری قرار دارد Replicate و یکپارچه‌سازی انجام می‌شود.

 

Mirror Backup همانطور که از اسمش پیداست ، از کلیه فایل ها و داده های مبدا ، عینا بک آپ تهیه می کند .همانطور که از اسم آن پیداست، در صورتی که فایلی در بک آپ مبدا حذف شود ، در نهایت آن فایل در Storage مقصد ( محل ذخیره سازی بک آپ ها ) نیز پاک خواهد شد .

 

از این روش بک آپ گیری هنگامی استفاده میشود که اطلاعات شما بنابردلایلی ( مثلا به دلیل آلودگی به ویرووس و یا وجود فایل های مخرب ) در مبدا پاک شوند، کلیه آن فایل ها و اطلاعات در مقصد نیز ار بین می رود و شما این اطمینان را دارید که بک آپتان آلوده نمی باشد.

 

در بیشتر موارد، سرویس های Online Backup ( که در ادامه در مورد آنها نیز توضیح داده خواهد شد ) ترجیح می دهند از Mirror Backup با قابلیت 30 روزه اطلاعات و سپس حذف آنها پس از 30 روز استفاده می کنند .

 

بدین صورت که آن فایل ها در صورت حذف شدن از مبدا ، به مدت 30 روز در مقصد نگهداری می شوند و سپس بعد از گذشت 30 روز نیز ، آنها پاک خواهند شد.

 

بدین صورت یک حالت متعادل اما نسبتا سخت گیرانه وجود دارد که اجازه رشد بی رویه Storage ذخیره سازی اطلاعات را نمی دهد ( چرا که Online Storage نیز نسبتا گران قیمت و هزینه بر است ) در حالی که فایل های بک آپ به صورت ایمن نیز ذخیره می شوند .

از مزایای این روش این است که فایلهای Backup ، فایلهایی قدیمی و یا آلوده نمی باشند .

با این روش بک آپ گیری مطمئن باشید اطلاعات شما محفوظ خواهند ماند.

به seo اطمینان کنید تا اطلاعاتتان هیچگاه آسیب نبینند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.